Nutrauktas ryšys / Breaking the Link / Разрыв связи (2022, Ukraina / Rusija)

Karas atėjo ne tik į Ukrainą. Ji taip pat atvyko į rusų šeimas. Visuomenė suskilo į dvi stovyklas: „karinės operacijos“ priešininkus ir šalininkus. Neutralumo nebėra. Gydyti „supratimu“ taip pat nebeįmanoma. Kiekvienas rusas turi giminių ir artimų žmonių, su kuriais po vasario 24 dienos arba nustojo bendrauti, arba bendravimą sumažino iki minimumo. Tėvai nutraukia santykius su vaikais, žmonos su vyrais, seserys su broliais. Jokie argumentai neveikia, propagandistais iš televizijos pasitikima labiau nei artimaisiais.
Režisierius: Andrei Loshak
Aktoriai: nenurodyti
Filmo nuoroda Youtube platformoje: https://www.youtube.com/watch?v=5qmQs2LbnaE&t=7s
Pastabos: dokumentinis filmas įtaigiai pasakoja apie rusų šeimas, kurias išdraskė karas – Rusijos invazija į Ukrainą, prasidėjusi 2022 metų vasario 24 dieną.
Trukmė: 98 min.

Plačiau

Alpinistas / The Alpinist (2021, JAV)

Marc-André Leclerc įveikia uolas vienas, be pašalinių akių dėmesio. Nerūpestingas 23 metų alpinistas be jokių apsaugos priemonių atlieka vieną drąsiausių kopimų istorijoje. Kai nėra galimybės suklysti ir nėra blaškančių dėmesį fotoaparatų ir liudininkų žvilgsnių, tai ir yra laisvo laipiojimo į kalnus stilius.
Režisierius: Peter Mortimer, Nick Rosen
Aktoriai: Marc-André Leclerc, Brette Harrington, Peter Mortimer, Will Gadd, Alex Honnold, Michelle Kuipers, Reinhold Messner, Austin Siadak
Pastabos: kvapą gniaužiančio siužeto dokumentinis filmas.
Trukmė: 92 min.

Plačiau

Šumacheris / Schumacher (2021, Vokietija)

Biografinė istorija apie septynis kartus „Formulės 1“ čempioną Michaelį Schumacherį, pateikiant išskirtinius interviu ir archyvinę medžiagą.
Režisierius:Hanns-Bruno, Kammertöns Vanessa, NöckerMichael Wech
Aktoriai: Ross Brawn, Flavio Briatore, Luca Cordero di Montezemolo, David Coulthard, Bernie Ecclestone, Piero Ferrari, Damon Hill, Mika Häkkinen, Michael Schumacher
Pastabos: sukeliantis nostalgiją ir malonius (neskaitant tragedijos, ištikusios Šumacherių šeimą) prisiminimus dokumentinis-biografinis filmas.
Trukmė: 112 min.

Plačiau

Whitney / Whitney (2018, Didžioji Britanija / JAV)

Jos balsas užbūrė visą pasaulį. Dokumentinis filmas įdėmiai žvelgia į Whitney Houston – vienos talentingiausių visų laikų atlikėjų gyvenimą, stulbinančią karjerą ir dramatišką likimą. Draugai, artimieji ir kolegos dalinasi prisiminimais apie pop muzikos legendos kelią į šlovę, komplikuotą santuoką ir tragišką mirtį, sulaukus vos 48-erių metų (zmonescinema.lt tekstas).
Režisierius: Kevin Macdonald
Aktoriai: Whitney Houston, Ellen White, Michael Houston, Cissy Houston, Aretha Franklin, Gary Houston, Donna Houston, Kenneth Gibson, Dionne Warwick
Pastabos: jautriai papasakota tragiško likimo dainininkės Whitney Houston gyvenimo istorija.
Trukmė: 120 min.

Plačiau

Robino noras / Robin’s Wish (2020, JAV)

Ši dokumentinė-biografinė juosta pasakoja apie žmogų, kurį galima vadinti geriausiu menininku pasaulyje. Mažai kas žino, koks iš tiesų buvo šis žmogus už scenos ir įvaizdžio ribų – juk realiame gyvenime daugelis dalykų yra visiškai kitokie, nei atrodo iš išorės. Robinas Viljamsas turėjo problemų, su kuriomis kovojo iki paskutinės gyvenimo dienos. Filmas papasakos apie tai, kas iš tiesų nutiko šiam didžiam menininkui.
Režisierius: Tylor Norwood
Aktoriai: Susan Schneider, Bruce Miller, Walter Koroshetz, Mike Mullen, Carter Ham, Elaine Rogers, Chad Nordwall, Tony Tom, Johnny Steele, John R. Montgomery, Robin Williams
Pastabos: puikiai parengtas, jaudinantis dokumentinis filmas.
Trukmė: 77 min.

Plačiau

Pavarotis / Pavarotti (2019, Didžioji Britanija / JAV)

Italų operos tenoras Luciano Pavarotti buvo ne tik muzikos pasaulio legenda. Jis – filantropas ir humanistas ir… Italijos Respublikos Nuopelnų ordino kavalierius. Dokumentinio filmo režisierius pasakoja 1935 m. kepėjo ir cigarų fabriko darbininkės šeimoje gimusio berniuko istoriją. Filme panaudoti unikalūs dokumentiniai kadrai, Pavarotti pažinojusių žmonių liudijimai apie ypatingo talento kūrėją, nuolat troškusį išbandyti ką nors naujo, siekusį tobulumo ir grožio mene bei tiesos ir gėrio visame pasaulyje (skalvija.lt tekstas).
Režisierius: Ron Howard
Aktoriai: Luciano Pavarotti, Spike Lee, Princess Diana, Bono, Phil Donahue, Plácido Domingo, Enrico Caruso, José Carreras
Pastabos: nesvarbu, mėgstate ar nemėgstate operos, tačiau šis dokumentinis filmas jums paliks neišdildomą įspūdį.
Trukmė: 114 min.

Plačiau

Tas filmas apie cukrų / That Sugar Film (2014, Australija)

Damonas Gameau nusprendžia išsiaiškinti, kokį iš tikrųjų poveikį turi cukrus žmogaus organizmui. Australų aktorius ir režisierius, kuris jau kelerius metus gyvena be cukraus, su savimi daro eksperimentą. Šešiasdešimt dienų jis kasdien suvalgo po keturiasdešimt arbatinių šaukštelių cukraus: tiek vidutiniškai suvalgo eilinis paauglys. Ši sacharozė paslėpta produktuose, kurie traktuojami kaip sveiki. Tad Damonas saldainių, šokolado, ledų nevartoja. Vietoj jų – vaisių kokteliai, jogurtas su granola ir daug įvairių maisto produktų, kurie vadinami „lengvi“ (kinopavasaris.lt tekstas).
Režisierius: Damon Gameau
Aktoriai: Damon Gameau, Hugh Jackman, Milla Bakaitis, Richard Davies, Skylar Delphinus, Christina Evans, Stephen Fry
Pastabos: nuotaikinga forma pasakojama apie rimtas bėdas, galinčias nutikti žmogui dėl pernelyg didelio sukraus ir fruktozės suvartojimo.
Trukmė: 90 min.

Plačiau

Nematomieji / The Invisibles / Die Unsichtbaren (2017, Vokietija)

XX a. keturiasdešimtųjų metų pradžia, Berlynas. Esantys valdžioje nacistai surengia likusių mieste žydų medžioklę, norėdami juos visus išsiųsti į koncentracijos lagerius ir ten sunaikinti. Keturiems žydų jaunuoliams – šio filmo herojams – tik stebuklo dėka pavyksta pasislėpti nuo siautėjančių fašistų. Nuo persekiojimo jiems tenka slėptis arba nuomojamuose butuose, arba pas vokiečių tautybės žmones, kurie bent laikinai, rizikuodami savo ir savo šeimos gyvybėmis, sutinka juos priglausti.
Režisierius: Claus Räfle
Aktoriai: Max Mauff, Alice Dwyer, Ruby O. Fee, Aaron Altaras, Victoria Schulz, Florian Lukas, Andreas Schmidt, Sergej Moya, Lucas Reiber​
Pastabos: filme įtaigiai papasakotos keturių, dar likusių iki šių dienų gyvų liudytojų, autobiografinės istorijos.
Trukmė: 110 min.

Plačiau

Tapti Bondu / Becoming Bond (2017, JAV)

Filme pasakojama tikra Džordžo Leizenbi (George Lazenby) – eilinio autošaltkalvio iš Australijos – istorija apie tai, kaip jis laimingų atsitiktinumų dėka gavo Džeimso Bondo  (James Bond) vaidmenį Holivude. Tačiau, kai jam buvo pasiūlytas kontraktas už milijoną JAV dolerių, Džordžas atsisakė…
Režisierius: Josh Greenbaum
Aktoriai: George Lazenby, James Walsh, Jason Maybaum, Kelly Lester, Nathan Lovejoy, Savannah Judy, Matthew Josten, Teressa Liane
Pastabos: įdomi ir pamokanti Džodžo Leizenbi autobiografinė istorija su jos autoriumi pagrindiniame vaidmenyje.
Trukmė: 92 min.

Plačiau

Tikroji mados kaina / The True Cost (2015, Bangladešas / JAV / Kambodža / Kinija / Danija / Prancūzija / Haitis / Indija / Italija / Uganda / Didžioji Britanija)

Per pastarąjį šimtmetį mados pramonė išsivystė taip sparčiai, kad sudėtinga įsivaizuoti jos tikrąsias pajamas. Jau senokai rūbų dėvėjimas yra suvokiamas ne kaip priemonė žmogaus nuogumui pridengti ar jo saviraiškai pabrėžti, o kaip daiktas, atspindintis žmogaus finansinę gerovę ir jo socialinį statusą. Šiuolaikinė vartojimo visuomenė tapo ne tik priklausoma nuo materialių daiktų – gražių, brangių rūbų, batų ar aksesuarų, bet ir nesusimąstanti – o kokia yra reali mados kaina? Juk praktiškai visą mados pasaulį “aptarnauja” fabrikai iš Azijos ir mažai kas žino, kokiomis sunkiomis sąlygomis priversti dirbti žmonės, gaudami už savo daugiavalandinį darbą grąšius. Šis dokumentinis filmas atidengia mados industrijos širmą ir atskleidžia šokiruojančią šios veiklos pusę.
Režisierius: Andrew Morgan
Aktoriai: Livia Firth, Stella McCartney, Vandana Shiva, Lucy Siegle, Richard Wolff, Rick Ridgeway, Mu Sochua, Shima Akhter, Pritpal Singh, Tansy Hoskins
Pastabos: aktualioje kino juostoje režisierius siekia atkreipti dėmesį į žmonių vartojimo kultūrą ir trečiojo pasaulio šalių problemas.
Trukmė: 92 min.

Plačiau

Vejantis ledynus / Chasing Ice (2012, JAV)

Viena iš didžiausių globalinio klimato atšilimo priežaščių klimatologai įvardina poliarinio ledyno tirpimą – dėl šios priežasties kyla pasaulio okeano vandens lygis, skęsta ištisos šalys ir fatališkai kinta klimatas. Žurnalo National Geographic fotografas James Balog netikėjo į klimato atšilimą, kol negavo redakcijos užduoties ir neišvyko į Arktį, kurioje pamatė klimato atšilimo procesą savo akimis. Vėliau fotografas surengė kartu su bendraminčiais savarankišką ekspediciją, kurioje tyrinėjo arktinius ledynus Arktyje, Aliaskoje, Kanadoje ir Grenlandijoje. Jam pavyko sukurti specialią fotoįrangą, su kuria įamžino ir pateikė neginčyjamus įrodymus apie tai, kaip greitai sumenko ledynai vos kelių metų bėgyje.
Režisierius: Jeff Orlowski
Aktoriai: James Balog, Svavar Jónatansson, Louie Psihoyos, Kitty Boone, Sylvia Earle, Dennis Dimick, Adam LeWinter, Jason Box, Tad Pfeffer
Pastabos: gražiai ir įtikinamai pateiktas grėsmingas perspėjimas, skirtas visai žmonijai.
Trukmė: 75 min.

Plačiau

Kopimas į Meru / Meru (2015, Indija / JAV)

Šis dokumentinis filmas pasakoja trijų alpinistų – Konrado Ankero (Conrad Anker), Renano Oztiurko (Renan Ozturk)  ir Džimio Čino (Jimmy Chin) istoriją, kurie pasiryžo nugalėti sudėtingiausio maršruto pasaulyje reputaciją turintį kalną Meru, esantį Himalajuose, Indijoje. Ar pavyks jiems pirmiesiems pasiekti šią atšiaurią ir smailią centrinę kalno keterą, esančią 6.310 metrų aukštyje?
Režisierius:  Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
Aktoriai: Conrad Anker, Grace Chin, Jimmy Chin, Renan Ozturk, Jennifer Lowe-Anker, Jon Krakauer, Amee Hinkley
Pastabos: įspūdingas ir jaudinantis dokumentinis filmas.
Trukmė: 90 min.

Plačiau

Žmogus, išgelbėjęs pasaulį / The Man Who Saved the World (2014, Danija)

1983 metų rugsėjo 16 dieną sovietų karininkas Stanislavas Petrovas sąmoningai pažeidė reagavimo į JAV branduolinę ataką protokolą. Budėjimo metu aptikęs prietaisų pranešimus, jog JAV paleido į orą penkias tarpžemynines raketas,  Stanislavas savarankiškai nusprendžia nepranešti savo aukštesniam vadovui apie tai, suvokdamas, jog jo pranešimas gali sukelti pasaulinį branduolinį karą, kuris sunaikintų milijonus gyvybių pasaulyje. Kaip paaiškėjo, jis pasielgė teisingai – pavojaus signalas buvo netikras, kompiuteris pateikė klaidingus parodymams. Vienok, išgelbėjęs pasaulį nuo apokalipsės, Stanislavas nebuvo paskatintas jokiais apdovanojimais, bet atvirkščiai – gavo papeikimą, kad laiku neparuošė protokolo apie šį įvykį.
Režisierius: Peter Anthony
Aktoriai: Stanislav Petrov, Kevin Costner, Sergey Shnyryov, Nataliya Vdovina, Walter Cronkite, Oleg Kassin, Galina Kalinina
Pastabos: filmas apie realiai grėsusią pasaulio apokalipsę, kurios mes iki šiol gerai nežinojome ir nesuvokėme.
Trukmė: 110 min.

Plačiau

Piramidžių paslaptys / The Revelation Of The Pyramids / La révélation des pyramides (2010, Prancūzija)

Daugelį amžių Gizos piramidžių paslaptys audrina žmonių vaizduotę. Šimtai tūkstančių turistų iš viso pasaulio kasmet vyksta į Egiptą, kad pamatytų Didįjį Gizos sfinksą, Cheopso piramidę, Chefreną ir Mikeriną. Filmo kūrėjai keliauja po Kiniją ir Peru, Egiptą ir Meksiką, Artimuosius Rytus ir Velykų salą – seniausiose, gražiausiose ir labiausiai paslaptingose mūsų planetos vietose ir prieina šokiruojančią išvadą, kokiu tikslu buvo pastatytos Didžiosios piramidės, kuri kertasi su visiems žinomu tradiciniu, akademiniu požiūriu į piramides.
Režisierius: Patrice Pooyard
Aktoriai: Jean-Pierre Adam, Guillemette Andreu, Arlan Andrews, Mallku Aribalo, Jean-Louis Basdevant, Dustin Carr
Pastabos: Filme pateikta daug neatremiamų faktų, kurie griauna tradicines žinias ne tik apie piramides, bet ir senąsias civilizacijas.​
Trukmė: 106 min.

Plačiau

Žemės druska / Salt Of The Earth (2014, Prancūzija / Brazilija / Italija)

Puikus dokumentinis vokiečių kino meistro Wimo Wenderso filmas apie vieną žymiausių pasaulio fotožurnalistų, 1944-iais mažame Brazilijos miestelyje gimusį Sebastião Salgado, kuris baigęs ekonomikos studijas ir įstojęs į doktorantūrą Paryžiuje metė ekonomisto karjerą ir daugiau nei 40 metų keliauja po pasaulį, fiksuodamas žmonių kančias karuose ir skurde.
Režisierius: Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
Aktoriai: Sebastião Salgado, Wim Wenders, Lélia Wanick Salgado, Juliano Ribeiro Salgado, Hugo Barbier, Jacques Barthélémy
Pastabos: Oskarui nominuotame filme randame svarbiausius Sebastião Salgado darbus iš jo įspūdingų kelionių.
Trukmė: 110 min.

Plačiau

Samsara / Samsara (2011, JAV)

Unikalus filmas buvo filmuojamas 5 metus 25-iose pasaulio šalyse. Visas filmas nufilmuotas 70 mm juosta naudojant du kadrų dažnio per sekundę standartus ir unikalią kamerą, pailginančią kadrų laiką. Ši sistema, sukurta specialiai šiam projektui, suteikia galimybę įprastose scenose pamatyti neįprastas, pakerinčias detales, o dėl 4K formato mėgautis hipnotizuojančiais beprecedenčio aiškumo vaizdais. Jūsų laukia neapsakomos emocijos, kurias padovanos pusantros valandos truksianti kelionė po nuostabiausias planetos vietas, ir neturinti precedento jausminė patirtis.
Režisierius: Ron Fricke
Aktoriai: Balinese Tari Legong Dancers, Ni Made Megahadi Pratiwi, Puti Sri Candra Dewi, Putu Dinda Pratika, Marcos Luna
Pastabos: puikus filmas – pamąstymas apie žmonijos praeitį ir dabartį, mūsų planetos nuostabią gamtą.
Trukmė: 102 min.

Plačiau